Історія Дня Конституції.

  • 893

Незалежність України здобула в 1991 році й протягом наступних років було кілька спроб прийняти Конституцію. У 1993 році був розроблений проєкт президентом Леонідом Кравчуком, але він не був затверджений.

У 1995 році був складений новий документ, який став основою для Конституції України. 27 Червня цей документ в остаточній версії й з поправками президента був винесений на розгляд Верховної Ради. Депутати добу обговорювали новий закон, вносили правки.

Частина статей не могла набрати потрібну кількість голосів, бо депутати йшли випити кави та покурити.

Але вранці 28 червня 1996 року проєкт Основного закону в цілому був підтриманий на голосуванні. "За" проголосував 321 депутат.

Державною мовою було обрано українську, гарантом Основного Закону став президент України.

Основні факти про Конституцію України:

  • Підготовка закону затягнулася на шість років - з 1990 по 1996 рік. Затримка сталася через протистояння між президентом України та парламентом на тлі тривалої соціально-економічної кризи в країні.
  • Крім того, протягом 1990-1996 рр.було запропоновано 15 проєктів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Як відомо, комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента та увійти до нового Союзу. А Крим міг би втратити статус автономії, якби була прийнята редакція Конгресу Українських Націоналістів.
  • Постійні дискусії відбувалися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.

Фото без опису

  • Першими словами Голови Верховної Ради Олександра Мороза були слова - "Є Конституція!”.
  • Однак 21 червня 1996 року ухвалили Доповнення про виключне право народу визначати та змінювати конституційний лад і, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
  • Відомо, що Конституції України могли не прийняти 28 червня. Все через те, що напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року Про прийняття нової Конституції. Однак після прийняття Конституції цей указ був скасований.
  • Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного ухвалення депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією.
  • Міжнародне співтовариство вітало прийняття Конституції України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.