«Посилення відповідальності за злочини проти власності»

  • 557

Фото без описуІз початком війни було введено воєнний стан, а згодом прийняті закони, які змінили Кримінальний кодекс України, посиливши кримінальну відповідальність за ряд злочинів в умовах воєнного стану.

Зокрема, із 7 березня 2022 року Законом № 2117-IX внесено зміни до КК щодо посилення відповідальності за злочини за ст. 185, 186, 187, 189, 191 КК, вчинені в умовах воєнного стану. Це основні майнові злочини, які завжди становили значну частину всієї кримінальної статистики в Україні – крадіжка, грабіж, розбій, вимагання, а також привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

Наприклад, крадіжка – ч. 1 ст. 185 КК України до цього вважалася не злочином, а кримінальним проступком, і за неї було передбачено покарання від штрафу розміром 17 тис. грн. до обмеження волі строком до 5 років. Лише в разі вчинення крадіжки повторно або за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 185), з проникненням у житло або інше володіння (ч. 3 ст. 185) чи у великому, особливо великому розмірі (ч. 4, 5 ст. 185) – передбачалися покарання у вигляді позбавлення волі.

На сьогодні ж крадіжка, учинена в умовах воєнного або надзвичайного стану – є особливо кваліфікованим складом злочину. Вчинення крадіжки в умовах воєнного стану – одразу кваліфікується за ч. 4 ст. 185 КК, за що передбачено покарання у виді позбавлення волі від 5 до 8 років.

Аналогічні зміни передбачені й за грабіж, розбій, вимагання, а також привласнення, розтрату майна й заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, які вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану. Всі ці злочини кваліфікуються одразу за ч. 4 відповідної статті (186, 187, 189, 191 КК України) як особливо кваліфіковані.

Але, як показує практика, превентивні заходи на людей не діють.

За період збройної агресії підрозділами досудового розслідування Гайсинського РУП до Єдиного реєстру досудових розслідувань вже внесено відомості про 121 факт вчинення крадіжок в умовах воєнного стану, за результатами досудового розслідування яких до суду скеровано 69 обвинувальних актів.

На території Соболівської територіальної громади обліковано 3 крадіжки, вчинені в умовах воєнного стану, за результатами розслідування 2 з яких до суду скеровано обвинувальні акти, ще 1 – наразі не розкрито.

Для прикладу, встановлені слідством 2 особи за попередньою змовою в травні 2022 року в с. Соболівка за допомогою гумової шланги та пластикової каністри, які заздалегідь підготували та принесли із собою, таємно і з корисливих спонукань, злили з паливного баку трактора 20 л дизельного палива, завдавши потерпілому шкоди на 820 грн.

 Відносно вказаних осіб обвинувальний акт передано до суду за ч. 4 ст. 185 КК України. Злодіям загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк до 8 років.

Загалом же місцевими судами Гайсинського району з початку введення воєнного стану ухвалено 24 відносно 24 осіб, з яких 7 особам призначено покарання у виді реального позбавлення волі, а іншим – у виді позбавлення волі з подальшим звільненням від відбування покарання з іспитовим строком.