Діяльність інспектора з дотримання прав людини. Презентація системи «CUSTODY RECORDS» та проєкту «ПАТРУЛЬ ДОВІРИ»

  • 183

10 квітня 2025року, під час чергового засідання 55 сесії 8 скликання Соболівської сільської ради, інспектор з дотримання прав людини відділення поліції №1 Гайсинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області лейтенант поліції Анастасія Янушкевич ділилася досвідом, інформувала та розповіла про «Діяльність інспектора з дотримання прав людини», провела презентацію системи «CUSTODY RECORDS» та проєкту «ПАТРУЛЬ ДОВІРИ».

Система призначена для покращення стандартів захисту прав затриманих осіб шляхом запровадження обов’язкового інтерв’ю під час доставлення до органу поліції, електронної фіксації всіх дій щодо затриманого та пошуку інформації про затриманих осіб, які перебувають під контролем поліції з моменту фактичного затримання.

Для забезпечення суспільної безпеки необхідно, щоб поліція мала повноваження затримувати, тимчасово утримувати під вартою і допитувати осіб, підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень, та інших категорій осіб визначених законодавством. Утім, при здійсненні цих повноважень завжди існують ризики залякування затриманих та фізичної наруги над ними. Затримані особи перебувають під контролем держави, що автоматично накладає на Україну відповідальність створити безпечні умови їх тримання.

Для працівників поліції також існують ризики. Зокрема, перебування із потенційними правопорушниками може бути ризиком для життя та здоров’я працівників поліції. В українських умовах підозрювані досить часто скаржаться на правоохоронців щодо порушення їхніх прав, наприклад, у застосуванні протиправних методів досудового розслідування (катування, побиття, психологічний тиск), порушенні права на захист, погіршенні стану здоров’я тощо. В той же час весь тягар доведення щодо незастосування неправомірних заходів до підозрюваних лежить саме на поліції, тому система належного документування та фіксації усіх дій щодо затриманих осіб є важливим засобом для захисту поліцейських від необгрунтованих звинувачень.

Мета системи :

  • зменшення навантаження на поліцейських, задіяних у роботі із затриманими особами;
  • захист прав поліцейських від неправдивих звинувачень у неправомірних діях щодо затриманих осіб;
  • здійснення дистанційного зовнішнього контролю за дотриманням прав затриманих осіб;

електронна фіксація всіх дій щодо затриманого з моменту її фактичного затримання і до поміщення в СІЗО,ІТТ або звільнення з- під варти;

Основні елементи :

  • єдина електронна база обліку;
  • зонування приміщень;
  • система зовнішнього контролю (електронна база, відео спостереження)

У підрозділі відділеня поліції №1 ведеться цілодобовий відеонагляд, що сприяє захисту прав поліцейських від неправдивих звинувачень у неправомірних діях щодо затриманих, відвідувачів, доставлених та запрошених осіб до підрозділу.

Відповідальні за перебування затриманих, здійснюють постійний контроль за дотриманням іншими службовими особами прав затриманого, цілодобовий контроль за забезпеченням захисту конституційних прав громадян та електронну фіксацію всіх дій із затриманим в «Інформаційна підсистема «CustodyRecords».

Під час затримання осіб та поміщення їх до кімнати для затриманих (далі КЗ) у територіальному підрозділі працівники поліції дотримуються рекомендацій Європейського комітету по запобіганням тортурам і всіх відомчих нормативно-правових актів. Затримані перед поміщенням до КЗ отримують копію протоколу затримання та Пам’ятку з роз’ясненням прав.

Інспекторами з ДПЛ систематично проводиться профорієнтаційна робота, екскурсії з дітьми, робочі зустрічі з громадськими організаціями, навчання, обмін досвідом, просвітницька діяльність, співпраця з різними організаціями, налагоджена комунікація з громадами тощо.

З моменту запровадження системи у відділенні поліції №1 було затримано 23 особи.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису